שריון ללא מגן

Uncategorized

עונת הפריימריז (בחירות מקדימות לקביעת רשימת מפלגה) הגיעה אל המפלגות השונות. מתמודדים מחדדים מסרים, מתקשרים לפעילים ומעצבים עצמם לדעת בכל סטיקר או חולצה אפשרית. אבל ביום הפריימריז לא תהיה התמודדות אחת.
אבל לא כולם יתמודדו באותו מקצה, , למרות שכולם ידורגו יחד באותה רשימה. אני מדבר כמובן על הבטחות הייצוג – השריונים.

מצד אחד שריונים זה דבר נפלא, מפלגות נותנות סיכוי לאוכלוסיות שבד"כ מתקשות להתמודד – עולים, נשים, מיעוטים, נציגי מחוזות…  אין מה לעשות, אנחנו לא חברה מושלמת ובד"כ רחוק מאוד מכך. חבל שרק בגלל המאפיינים החברתיים שלנו אוכלוסיות שלמות יעברו הדרה.
מצד שני, זו ההתערבות החדה ביותר שניתן לעשות בבחירה הדמוקרטית. יוצרים מסלול התמודדות שונה בין מגזרים.

ותיקי מפלגות ידעו לספר על מקרים (שאולי אף קורים בימינו) בהם למשבצת משוריינת התמודדו רק נציגים מעטים ולעיתים רק אחד. במקרה זה לא קיימת התמודדות דה פקטו, ובעצם לא קיים עידוד של האוכלוסייה.  אך גם אם קיימים מתמודדים רבים לאותה משבצת – אין דרך לדעת אם המתמודדים הללו ראויים באמת לייצג, הם הונחתו בניגוד לדעת הבוחר.

והנה הנקודה שלי – השריונים הם בעצם כסת"ח אחד גדול.
אם קרה המקרה (והוא קורה כל הזמן) וחברי המפלגה הדירו אוכלוסייה מסוימת מהרשימה או יצרו מצב בו ייצוגה הוא קטן בהרבה מחלקה באוכלוסייה, השריון לא ישנה את דרך הבוחרים, כך אי אפשר להגיע לבחירה בה לא יידרשו שריונים. הגוף הבוחר נשאר אותו גוף, רק שעיקמו את הרשימה בה הוא בחר כדי שהייצוג בה יתאים למציאות. נוצר מצג שווא של שוויון הזדמנויות, ואם הכול נראה שוויוני אין מה לשנות, לא?
אבל! אם הגוף הבוחר במפלגה מסוימת ידיר אוכלוסייה כלשהי והמצב לא יתוקן על ידי שריון משבצות ברשימה, אז כבר אי אפשר להסתיר שום דבר. אם אוכלוסיית הנשים, לדוגמא,  לא מיוצגת כלל בחמישייה הראשונה של מפלגה, אין מה לדחוף אותן לשם בניגוד לדעת הגוף הבוחר (זה שהחליט גם על השריונים ברוב צביעותו).  תנו לציבור לראות, אל תשימו מייק אפ. ואם הגוף הבוחר ירגיש בושה ממה שיצא לו, הוא יצטרך לחשוב טוב טוב איך מקדמים  את האוכלוסייה המודרת.
אם רוצים לקדם אוכלוסייה צריך להבין מה הדיר אותה מלכתחילה. אם הציבור הבוחר לא מכיר את המועמדים מאוכלוסייה מסויימת – אפשר לקדם את פרסום המועמדים.  אפשר לדחוף אותם לחזית הבמה, אפשר לסייע להם בחניכה על ידי פוליטיקאים ותיקים, אפשר לשבור את הראש ולנסות להבין למה לעזאזל האוכלוסייה הזו לא מיוצגת על פי כוחה באוכלוסייה ולתקוף את הבעיה הזו מכל כיוון. אבל כאשר אתם משריינים מראש אתם פותחים פתח לייצוג של מועמדים לא ראויים, אתם מקבעים את המצב המדיר, אתם פשוט מטאטאים את הבעיה מתחת לשטיח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s