כמו חיסון לשפעת . רק שממש לא.

מדע fucker

אוסילו
לאחרונה שומעים הרבה את השם אוסילו. אין מה לעשות, פרסום הוא דבר משתלם. אוסילו הוא מוצר הומיאופתי המבוסס על חיידק האוסילוקוקסינום שמתיימר לטפל במחלת השפעת.
בואו שנייה נבחן את זה לעומק :
הומאופתיה היא תורת ריפוי אלטרנטיבית המתבססת על ההיגיון של "דומה מרפא דומה" . יעני אם יש לך הרפס, לטפל בך עם… הרפס. טוב אולי זה לא כל כך פשטני. כבר יש לך הרי הרפס, מה יעזור לך עוד?  לכן מה שנהוג בהומאופתיה הוא להשרות ולדלל את מקור המחלה בסדרת מהולים. כמה לדלל? המון! תחשבו על סדר גודל של טיפה של חומר בים בגודל של כדור הארץ כולו (למעשה בד"כ מדברים על דילול רב בהרבה, אבל כדור הארץ מספיק גדול כדי להבין את האבסורד). ידע בסיסי בכימיה מביא למסקנה שהסיכוי שבתוך התכשיר הסופי תימצא מולקולה אחת של חומר (פרט למים) היא אפסית. לכן בגדול הומיאופתיה מוכרת מים, רק מאוד יקרים.  אה רגע, שכחתי – במהלך סדרת הדילולים (שמבוצעת בסדר שקשוקים מיוחד, נשבע לכם) משתחררת "האנרגיה החיונית" של החומר . לכן מוכרים לכם בעצם מים + אנרגיה.  אבל אתם לא תשמעו פרסומות של מוצרים הומיאופתיים שמדברות על אנרגיה, אלא תמיד תועדף הכותרת של תכשיר "טבעי" \ "צמחי"  (טוב מים זה די טבעי). הסיבה מאוד פשוטה – בציבור ישנה דעה רווחת שהומיאופתיה עוסקת בתמציות צמחיות או רקיחה עתיקת יומין, אז למה לסבך לאנשים את הראש עם דיבורים על אנרגיות?  אה, ולגבי הקטע של עתיקת יומין, אנחנו מדברים על שיטה בת פחות מ300 שנה.
מבחינת יעילות יש לציין שעל אף שתוצרי השיטה נבדקו רבות, אין כל הוכחה נרחבת ומשמעותית ליעילותה. או במילים אחרות – נבדק והוכח כבולשיט. טוב האמת יש תופעה אחת שתכשיר הומיאופתי יכול לטפל בה – התייבשות.

ועכשיו לאוסילו – התכשיר הנ"ל מבוסס על דילול של חיידק האוסילוקוקסינום. את התמיסה המדוללת מטפטפים על כדור סוכר ומייבשים (המים נעלמים, נשארת רק ה"אנרגיה").  את החיידק גילה רופא צרפתי בתחילת המאה ה20 בדמם של חיילים חולי שפעת. אך אין מה לדאוג, את החיידק לא מפיקים מדם של חיילים אלא מכבד של אווזים בהם גם כן מצא הרופא את החיידק.
והנה הטוויסט :
1.חוץ מהרופא הצרפתי ההוא אף אחד מעולם לא הצליח להבחין בחיידק המדובר.
2. כמה שנים לאחר "גילוי" האוסילוקוקסינום, התגלה ששפעת נגרמת על ידי וירוס ולא חיידק.

מה שזה אומר בגדול  זה שאם מישהו היה מחליף לרופא הצרפתי ההוא את המשקפיים עם השריטות, יש מצב שכל תעשיית האוסילו לא הייתה קמה.

אך כל זאת לא מפריע לחברת מדיצ'י הישראלית, היבואנית הרשמית של אוסילו, להמשיך לשווק לכם באגרסיביות את המוצר שלהם.   באתר החברה מתואר התכשיר באופן הבא :

-בטוח לשימוש, לכל המשפחה.
-ללא תופעות לוואי.
-ניתן לשילוב עם כל טיפול תרופתי.
-הוכח כיעיל במחקרים קליניים

אוקי, אז לגבי בטוח\ללא תופעות לוואי\ ניתן לשילוב עם תרופות , ובכן מדובר בכדור סוכר שיובשה בו טיפת מים. ורק מים. למעשה המוצר עשוי מדילול כבד אווז במים דרך סדרת מהולים עד לרמה של טיפה בתוך ים בגודל רב יותר מכל החומר ביקום כולו (אשכרה). אז כן – נראה לי שסיכונים רבים לא יהיו במוצר. אבל אז הגיעה שורת המחץ – " הוכח כיעיל במחקרים קליניים"  בינגו! יש מצב שכל מה שרשמתי עד כאן לא משנה דבר, כי לחברה ישנם מחקרים קליניים המוכיחים את יעילות המוצר. עכשיו רק צריך לבדוק את המחקרים ותוצאותיהם ולהראות לעולם שכן – אנרגיה הומאופטית יכולה לרפא את השפעת.
פניתי לחברת מדיצ'י בפייסבוק , ביקשתי לעיין במחקר. ואז חסמו אותי מלהגיב באתר.  אז התקשרתי לחברה ,הפנו אותי לרותם, אשת המקצוע האחראית לתחום האוסילו. רותם ענתה לי לציטוט משפט אחד בלבד :  "אנחנו לא מוציאים מחקרים החוצה. "
אוקיי, לאוזן הלא מקצועית זה נשמע שמה שחברת מדיצ'י, יבואנית האוסילו, מנסה ליצור כאן זו עמימות. אולי יש להם מחקר, הם ביצעו אותו, והם ראו תוצאות כלשהן שמראות שהמוצר יעיל. הם פשוט לא רוצים להראות אותו לאף אחד. אז אולי הוא קיים ואולי לא.
אבל! מבחינה מקצועית, מחקר קליני תקף כאשר הוא עובר סיקור עמיתים, יעני כאשר הוא מפורסם בעיתון מדעי בו צוות מקצועי בוחן את מהלך הניסוי, המתודיקה, החומרים וכו' ומעל לכך – המאמר צריך להיות חשוף לכל. אם לא חושפים את המחקר – אין מחקר. לכן בתכלס מה שאמרה לי רותם נציגת מדיצ'י זה "עזוב אותך אח שלו, חוץ ממך כולם בולעים את זה, תרתי משמע"  (זוהי כמובן פרשנות אישית שלי לסאבטקסט של השיחה ולא ציטוט של רותם).

חשוב לציין שבהרבה מדינות בעולם תבעו לקוחות את יצרנית האוסילו , חברת בואירון, על כך שהיא מפרסמת מידע שקרי בנוגע ליעילות המוצר ללא כל הוכחה לכך. באחת התביעות אף הסכימה החברה לפצות את לקוחותיה במליוני דולרים.

אוסילו 2ושלא תחשבו שחברת מדיצ'י (יבואנית האוסילו) עושה את הונה רק על כדורי הסוכר מלאי ה"אנרגיה" המסתורית. במקביל החברה משווקת מוצר נוסף לטיפול במחלת השפעת, מוצר שדווקא יעילותו הוכחה מעל לכל ספק (ברצינות) ושאני אישית הולך להיוועץ לגביו עם רופא המשפחה (הסמכות שלי לגבי טיפול ומניעה של מחלות)  : חיסון השפעת. כן חברים, החברה שמייבאת את חיסון השפעת מוכרת במקביל כדורי סוכר עם "אנרגיה" תחת הכותרת הקריאטיבית
"שפעת? רק אוסילו!"
כי בכל זאת, לא כולם מעדיפים להשתמש במוצר שנבדק והוכח מדעית.  אבל קופה צריך לעשות על כולם.

15 מחשבות על “כמו חיסון לשפעת . רק שממש לא.

 1. אפשר מאוד בקלות למצוא את המחקרים האלו בגוגל סקולר. אין צורך לפנות לחברה.

  זו המצורפת כאן היא סקירה של 7 מחקרים (שלושה מניעתיים, ארבעה כטיפול) שדווחו בספרות בשנים האחרונות. מתוכם רק שניים המשיכו מספיק בשביל לאסוף נתונים שאפשר לנתח (עבדתי בתחום. זה לרוב אומר שהחמישה האחרים נעשו כי זו הייתה תקופה קריטית וחיכו לכל מיני אישורים מגופים ממשלתיים וארגוני בריאות, אז בינתיים אמרו שהנושא "in on going studies", אבל לא תמיד, כי אם אכתוב שזו תמיד הסיבה אחשוף את עצמי לתביעה).
  מתוך המון המון גורמים שבודקים בכל מיני צורות, נראה ששני הדברים היחידים שהחזיקו הם ש(1) באופן מובהק אנשים שמטופלים בתרופה מאמינים שהטיפול יעיל ו(2) התרופה מקצרת את משך השפעת ב8 שעות בערך. אני מאמין שהשני מגיע מהראשון ולא שונה מכל פלסיבו אחר, אבל אין לדעת.

  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD001957.pub3/abstract

  Liked by 2 אנשים

 2. בעידן ה EBM נורא קל ״לתפוס תחת״ על כל מי שלא מחזיק בתעודת כשרות של randomized controlled trials למוצר שלו ולהיות ציניים מצחיקים וחדים כתער. אבל… בוא נזכור שגם ל״רפואה הקונבנציונאלית״ מגובת הספרות אין פתרונות טובים להרבה תחלואים, והרבה מהאמיתות הקדושות והמגובות מתבררות בהמשך כקשקוש מוחלט על ידי אותן שיטות מחקר מדעיות שהעלו אותן לגדולה. אין לי שום דעה על אוסילו כי אני לא מכיר אותו. אבל כמי שכבר מס דו ספרתי של שנים מטפל בחולים יש לי דעה מוצקה על מגבלותיה של הרפואה המערבית ותרופתיה הכה מוכחות מדעית. ״אפקט פלצבו״ הפך להיות שם גנאי ותחליף נוח לכל תופעה שאנחנו לא יודעים להסביר ( הרבה יותר קשה להודו-״ לא יודע״ נכון?). אבל למטופל שסובל לא חשוב לדעת שהמולקולה המתוחכמת שרשמתי לו לחסימת קולטן rett4Dh ״הוכחה מדעית״ ( על עשרת אלפים סינים אגב במחקר ממומן היטב שכוון להצליח..) אלא חשוב לו שאפתור לו תבעיה. דר ג׳יימס לינד ( כמדומני) היה הרופא הבריטי שתיאר איך צריכת פרי הדר הביאה להחלמה של מלחים ממחלה מוזרה וכתב ביומנו בענווה הראויה שאין לו מושג איך זה עובד ( הוא לא האשים את הפלצבו) אבל אולי עוד כמה דורות יסבירו את התצפית שלו-והעיקר שזה עובד. הוא לא ידע שהוא נותן ויטמין סי לחולים שסבלו מ scurvy..היום אנחנו יודעים. אני לא מבין כלום בהומאופתיה. לי אישית עזר הומאופת להפטר מתחלואים שנאבקתי בהם שנים ללא הצלחה עם כל מה שהיה ל pub med להציע לי, ובלי שהיה לו מחקר אחד רציני להראות לי. עבורי זה ה evidence הכי מוצק שיש

  אהבתי

  1. הי יואב. למען האמת אני ממש לא מחפש את המנגנון כהכרח, אפשר להשתמש בתרופה גם ללא ידיעה מוחלטת של מנגנון פעולתה. מה שצריך להראות זה סך הכל שהיא עובדת.
   אם תגיע הוכחה שתרופה הומיאופתית עובדת – אז היא עובדת. אם לא, אז לא. וכרגע ההומיאופתיה נחקרה מספיק כדי לקבוע שמדובר במים חסרי השפעה.

   אם זה עזר לך, מגניב. אבל יש אנשים שהסרת כישוף עזרה להם, יש אנשים ששיחה עם אנשים מעולמות אחרים עזה להם, יש מקרים אנקדותליים ללא סוף.

   Liked by 2 אנשים

   1. ואני אסכם במשפט ששכתי מי ניסחו אך הוא די מדוייק:

    תרופה אלטרנטיבית שמוכחת יעילותה הרפואית, איננה אלטרנטיבית, היא תרופה לכל דבר.

    אהבתי

 3. היי, צר לי לאכזב אבל אני עברתי איזה משבר רציני בחיי, שלא הייתי היום חיה ונושמת לולא הרפואה הסינית… זאת עובדה! אמנם נכון, ברפואה הזאת צריך שיהיה למקבל הטיפול אמון רב ברפואה, אבל עדיין, הכוויות שלי נראו טוב לאין ערוך כשחלפה לה שנה!

  אהבתי

 4. תודה. בזכותך הכרתי עכשיו את המוצר הזה- הולכת לנסות. כי בטוח שזה לא יזיק והמקסימום שיכול לקרות- זה שיעבוד. נשמע כמו win win

  אהבתי

 5. ייתכן והאוסילו הוא פלציבו וייתכן שהוא באמת סוכר עם מים מיובשים ואין ספק שהוא יקר בצורה ממש חצופה אבל אני חייבת לציין שהוא ממש עוזר לי בכל פעם שאני מתחילה לפתח שפעת. אני משתדלת לעשות את כל האלטרנטיבות כולל כישוף ושיחות עם חייזרים לפני שאני דוחפת אנטיביוטיקה לגוך מתוך אמונה שלמה בחשיבות הפלורה הטבעית וחיזוק המערכת החיסונית ואוסילו מסיבה שאין לי הסבר מגובה בעובדות ממש ממש עוזר….כותבת תוך כדי נטילת מנה:)

  אהבתי

 6. אני באופן אישי משתמשת באוקסילוקוקסינום, הוא פשוט אדיר
  וחא… אין לי שום אינטרס בפרסום המוצר
  מאז שאני לוקחת אותו אני פשוט לא חולה
  ככה פשוט

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s